Människovärdet mer än arbetsförmåga

Mai Eriksson: Jag läste MISA:s pressmeddelande om att de nu lyckats placera 32 personer på den öppna arbetsmarknaden. MISAS sentens är ”Med vårt stöd kan alla som vill delta i arbetslivet!” Som ordförande för FUB Botkyrka Salem kan jag känna stor glädje vad gäller dessa 32 personerna.

Men som alltid finns det en baksida som inte känns lika kul. Det finns idag en utbredd uppfattning att detta med att arbeta eller inte, handlar om att vilja.  Jag är säker på att ett större antalet av våra medlemmar inom FUB säkert vill ha ett lönearbete men de kan inte arbeta, av många olika skäl. Den situationen delar de med massor av människor som bara haft oturen att bli allvarligt sjuka.

Det känns som om människovärdet numera mäts i användbarheten på arbetsmarknaden – det gör mig ledsen.

Kan inte heller låta bli att fundera över hur många fler av våra medlemmar som skulle kunna arbeta om deras dagis och skola fått alla de resurser som de borde ha fått och om de hade mötts av synnerligen kompetenta bedömmare ute i kommunerna.

Mai Eriksson, ordförande i FUB Botkyrka-Salem

 

Social tagging:

Kommentera

Följ oss

Få alla nya inlägg direkt på din e-post

Skriv in din e-post: